Početna strana > Hronika > U četiri opštine na severu KiM Priština organizuje referendum o smeni gradonačelnika albanske nacionalnosti. Srbi bojkotuju referendum
Hronika

U četiri opštine na severu KiM Priština organizuje referendum o smeni gradonačelnika albanske nacionalnosti. Srbi bojkotuju referendum

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 21. april 2024.

 U četiri opštine na severu Kosova i Metohije centralne vlasti u Prištini danas organizuju glasanje na kojem će se birači izjašnjavati za ili protiv razrešenja opštinskih predsednika albanske nacionalnosti, izabranih prošle godine glasovima nekoliko procenata albanskih birača.

Čelnici Srpske liste iako su prvobitno podržali peticiju za smenu, pozvali su na bojkot glasanja, navodeći nerealan broj birača u biračkim spiskovima, jer je kao posledica torture vlasti u Prištini došlo do značajnog iseljavanja Srba sa severa, zatim nadgledanje glasanja kamerama, što u zakonu i dosadašnoj praksi na KiM nije bio slučaj i druge nedostatke.

Glasanje u Leposaviću, Zubinom Potoku, Zvečanu i Severnoj Mitrovici će biti moguće u školama nastave na albanskom jeziku, komunalnim, privatnim i objektima Agencije za imovinu. Direktori škola nastave na srpskom jeziku nisu dozvolili glasanje u njima.

Otvoreni birački centri na Severu, glasa se za ili protiv smene gradonačelnika

Nešto posle 7 časova počelo je održavanje referenduma za smenu četvorice gradonačelnika na severu Kosova – Erdena Atića, Izmira Zećirija, Ljuzima Hetemija i Iljira Pecija. Birački centri su otvoreni, a glasanje će trajati do 19 časova.

U severnom delu Mitrovice pet je biračkih centara, albanska osnovna škola sa isturenim odeljenjima u Suvom Dolu i Mikronaselju, zatim opštinska zgrada, bivša zgrada opštine, kao i IBCM.

U zgradi opštine Severna Mitrovica građanima su dostupne, dve glasačke kutije, odnosno dva biračka mesta – jedno opštinskog holu, drugu u sali Skupštine ove opštine.

Na samom ulazu u opštinu, istaknute su smernice za glasanje i to na srpskom i albanskom jeziku, ali sami članovi opštinske izborne komisije govore samo albanski jezik (poneki i engleski).

Ujedno, tu su i kamere, kao i oznaka da je objekat pod video nadzorom.

Sve do 7.30 u ovom je biračkom centru glasao samo jedan glasač.

Ispred opštine stacionirano je jedno vozilo Kosovske policije, a povremeno ulicama u blizini patrolira EULEX.

Sa druge strane, u zgradi bivše kosovske opštine, takođe sve do 8 časova – niko nije glasao.

U ovom objektu odnosno prostoriji ima šest biračkih mesta, a pored svakog od njih su i kamere. Članovi OIK u ovom biračkom centru takođe ne govore srpski.

Kada je reč o prostorijama IBCM-a, gde je jutros otvoreno čak 1o biračkih mesta – do 8 časova niko nije glasao, a broj glasanja na njihovom spisku je 9,253 njih.

I ovde je vidljiv veliki broj kamera.

Pravo glasa na današnjem referendumu za smenu gradonačelnika četiri opštine na Severu Kosova ima 46.556 građana.

U ostalim opštinama glasa se u takođe opštinskim zgradama, privatnim objektima, ali i  privrednim prostorijama, poput zaplenjene Rajske Banje u Banjskoj i Univerzala u Leposaviću, a u međuvremenu su postavljeni i kontejneri na pojedinim mestima, mahom u pojedinim selima opština na Severu.

Srbi bojkotuju

Srbi bojkotuju i ovaj referendum uz izvesni podatak da je teško postići potrebnu minimalnu izlaznost od 50% plus 1 izašlog birača, što bi u ovom slučaju iznosilo 23.279 birača.

Iako su učestvovale u procesu prikupljanja potpisa za smenu albanskih gradonačelnika, srpske stranke na Severu uoči održavanja ovog glasanja odlučile su da na njemu neće učestvovati. Ovaj postupak su objasnili, kako su tada naveli, zbog – nemogućih uslova koje je u ovom procesu odredila Priština.

Glavna stranka – Srpska lista pozvala je na bojkot referenduma, zbog „nemogućih uslova“, uključujući upravo to i da je za uspešnost referenduma, potrebna izlaznost 50 odsto plus jednog birača koji bi glasao za smenu. Zamerke su se ticale i uvođenja video nadzora na biralištima.

„Podršku Srpskoj listi nedavno je dao i srpski predsednik, uz poruku: „na referendumu treba da dobijemo 50 + 1 od ukupno upisanih birača, a nema Srba koji žive 50 odsto. Zato je Srpska lista rekla – nemamo šta da učestvujemo, jer je fizički nemoguće da se to dogodi“.

Međunarodni zvaničnici, sa druge strane, iskazivali su „žaljenje“ zbog odluke Srpske liste, ali i podcrtali da će se referendum održati.

Zbog toga su ovu stranku pozivali da preispita svoje stavove, a Srbe da iskoriste biračko pravo.

S druge strane, pozivali su kosovsku vladu da odgovori na zabrinutost građana i da deluje profesionalno tokom ovog procesa.

Čini se da neće biti zadovoljavajuće izlaznosti na referendumu na Severu u nedelju, ‘složio’ se i kosovski premijer prekjuče, okrivljujući Srbiju.

Za SAD je od ključnog značaja da se Srbima na Kosovu pomogne da shvate kakav će im biti život, poručio je u Beogradu danas pomoćnik američkog državnog sekretara DŽejms O’Brajan tokom skoro pa iznenadne posete Beogradu.

Albanski gradonačelnici od prošle godine upravljaju opštinama na Severu. Na pozicije su došli podrškom na vanrednim izborima od oko tri posto izašlih birača. Izori su održani oko pola godine kasnije pošto su Srbi prethodno napustili većinu kosovskih institucija na Severu, uključujući i lokalne samouprave. U severnim opštinama se od tada sprovode vidljive promene sa suštinom utvrđivanja kosovske vlasti na Severu i istiskivanju srpskih institucija, simbola i uopšte veza lokalnog stanovništva sa Srbijom.

(RTS-KoSSev)